Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pátek 27. května 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Zubři v rezervaci u Benátek mají první mládě

První mládě se narodilo včera ve stádu zubrů, kteří obývají přírodní rezervaci u Benátek nad Jizerou. Zubři dovezení z Polska žijí od loňského prosince na zdejších pastvinách společně se stádem divokých koní. „Na přírůstek nás upozornilo nezvyklé chování divokých koní.

Příběh vražd kolem Mrázka jsme znali už my

JEDEN Z AUTORŮ KUBICEHO ZPRÁVY HYNEK VLAS PO 10 LETECH: Před 10 lety byl Hynek Vlas coby náměstek policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu jedním z autorů tzv. Kubiceho zprávy o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy.

Soudce psal satiricky o uprchlících

Satirické texty zejména na adresu uprchlíků dohnaly až před kárný senát Nejvyššího správního soudu libereckého soudce Miloše Zbránka. Jeho nadřízený pro něj žádá finanční postih s tím, že publikované články jsou v rozporu s etikou soudce.

Americký konvoj dnes přijede do České republiky

Českem o víkendu projede další americký vojenský konvoj 225 vozů a 420 vojáků. První část kolony by měla přijet dnes v půl desáté dopoledne na hraniční přechod Rozvadov.

ALIGÁTOR SE STĚHOVAL NA LETNÍ BYT.

Chovanec: Pozor na uprchlíky, ale i extremismus

Ne všichni migranti do Evropy jsou zločinci, ale někteří ano. Mohou mezi nimi být teroristé i pedofilové, řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na diskusi o extremismu, kterou jeho resort ve spolupráci se think-tankem Evropské hodnoty ve čtvrtek pořádal.

Norští novináři o Michalákové nepíšou. Nevědí o ní

Zatímco v Česku je kauza Češky Evy Michalákové ostře sledovaná, v Norsku se o ní média nezmiňují. Prvním důvodem je, že o ní často ani netuší. Tím druhým je neochota referovat o podrobnostech podobných případů s ohledem na zájmy dětí.

Specialisté na protonovou terapii z celého světa jednají v Praze

Na dva tisíce onkologů, radioterapeutů a fyziků jedná v těchto dnech v Praze na konferenci světové Společnosti částicové terapie. Odborníci z předních protonových center Ameriky, Asie i Evropy v Praze představují nejnovější zkušenosti a klinické výsledky v oblasti protonové terapie nádorů.

Za smrt přítelkyně dostal Rumun 13 let a vyhoštění

Pražský městský soud včera poslal Rumuna (39) za loňskou vraždu a okradení ukrajinské přítelkyně na 13 let do vězení. Současně jej na neurčito vyhostil z republiky. Obžalovaného usvědčily mimo jiné kamerové záznamy či výpisy z telefonního účtu.

* Podezřelého z vraždy v tramvaji policisté obvinili

Pražští kriminalisté obvinili z loupežné vraždy muže (63), který se v úterý sám přišel udat na služebnu v pražských Strašnicích a přinesl i vražednou zbraň. Obětí se v únoru 2014 stala o rok starší žena v tramvaji číslo 17.

Brněnská rezonance pomůže v boji s parkinsonem

Nejmodernější magnetickou rezonanci v Česku provozuje brněnský technologický institut Ceitec Masarykovy univerzity. Vědci ji využijí k přesnějšímu a včasnějšímu zjištění příznaků Parkinsonovy nemoci a roztroušené sklerózy.

Lobbistům ještě ukážeme, kasá se koalice

Kouření v restauracích zakážeme, nevzdává se vláda po debaklu ve Sněmovně. A lobbistům ještě ukážeme, zní z koalice. Jak to ale u svých vlastních poslanců zařídí, jasné není.

Vřava mezi vládními stranami. Lídři si vyřizují účty

Vládní strany se kvůli protikuřáckému zákonu rozhádaly, ale debatu z očí do očí odkládají. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes po ránu zbyde z partajních špiček sám a na koaliční radě, kterou svolal, se sejde jen s místopředsedy stran a se šéfy poslaneckých klubů.

Zákony o hazardu prošly Senátem

Senát včera schválil bez úprav zákony o hazardu, které prošly Poslaneckou sněmovnou. Na hrací automaty se bude od příštího roku vztahovat sazba 35 procent, u loterií to bude 23 procent. Zákony nyní míří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi.

Babiše a Sobotku podporují i voliči konkurenčních stran

Nejpopulárnějším politikem zůstává ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, příznivě ho vnímá 60 procent lidí. Na druhé místo se s 53 procenty vrátil premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Ukázal to květnový průzkum STEM.

Heydrichiáda očima britského filmaře

KARLOVARSKÝ FESTIVAL ZAHÁJÍ SVĚTOVÁ PREMIÉRA ANTHROPOIDU Světová premiéra koprodukčního filmu Anthropoid britského scenáristy a režiséra Seana Ellise zahájí 1. července 51. ročník MFF Karlovy Vary.

Soud omezil rozhodovací pravomoci NWR

Krajský soud v Ostravě vyhověl managementu OKD a vydal předběžné opatření, kterým omezil rozhodovací pravomoci mateřské firmy New World Resources (NWR) vůči OKD. Kroky NWR budou realizovány jen se souhlasem věřitelského výboru.

Kontroly NKÚ nepřidáme, rozhodli senátoři

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nebude kontrolovat hospodaření krajů a obcí. Horní komora ve čtvrtek po čtyřhodinové debatě neschválila ústavní novelu o rozšíření kompetencí úřadu. Pro schválení novely byla potřeba třípětinová většina přítomných senátorů, tedy 41 z 68 senátorů.

Opoziční poslanci neuspěli s ústavní stížností na EET

Stížnosti sedmi opozičních poslanců, jimž se nelíbily okolnosti schvalování zákona o elektronické evidenci tržeb (EET), odmítl ve čtvrtek Ústavní soud (ÚS). Podle něj se zákonodárci takto pokusili obejít způsob, kterým mohou normu napadnout, a chtěli ÚS vtáhnout do politické hry.

Babiš překvapivě snížil schodek rozpočtu

Šéf resortu financí Andrej Babiš (ANO) včera překvapivě snížil v návrhu rozpočtu a výdajových rámců na příští rok schodek rozpočtu na 48,5 mi -liardy korun. Návrh by měla v pondělí projednat vláda. Ko -aliční dohoda přitom počítá pro příští rok se schodkem 60 mi -liard korun.

Němeček navrhne růst odvodů státu o pět miliard

Měsíční platba státu za děti, důchodce či nezaměstnané do zdravotního pojištění by měla od ledna 2017 stoupnout ze současných 870 na 940 korun. Meziročně by tak celkový odvod za státní pojištěnce narostl o 5,05 miliardy.

Příspěvek zdravotně postiženým od srpna vyšší

Příspěvek na péči, který dostávají zdravotně postižení, se od srpna o desetinu zvýší. Předpokládá to novela zákona o sociálních službách, kterou včera Senát podle očekávání schválil. Z jednoho miliónu korun na dvojnásobek se má zvýšit i pokuta za poskytování sociálních služeb bez registrace.

CENA FRANTIŠKA KRIEGLA KLINICE.