Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 25. června 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Trump u golfu nešetřil chválou

„V podstatě si vzali zpět svou zemi. To je velká věc,“ ocenil včera brexit republikánský prezidentský kandidát Donald Trump před novináři na deváté jamce svého golfového hřiště a klubu ve skotském Turnberry, který přijel znovuotevřít.

Le Penová i Wilders hned také chtějí referendum

Francie a další země EU by měly vypsat referenda o vystoupení z Unie. V pátek to v reakci na výsledky z Británie řekla Marine Le Penová, šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty.

Co k voličskému verdiktu řekli britští politici

Zastánci brexitu: „Doufám, že dnešní vítězství strhne tento zkrachovaný projekt (EU) a přinese nám Evropu svrchovaných států.“ NIGEL FARAGE, šéf UKIP „EU byla ve své době šlechetnou ideou, ale dnes už není pro tuto zemi tou pravou.

Propadla se libra, akcie i ropa

Britský verdikt včera otřásl světovými finančními trhy. Poté, co byl vyhlášen výsledek referenda, klesla britská libra vůči dolaru o více než deset procent až na 1,323 USD. Byla tak nejslabší od roku 1985.

Rusko z brexitu radost nemá, řekl Medvěděv

Volbu Britů hodnotil včera ruský premiér Dmitrij Medvěděv. „Rusko z toho radost nemá,“ komentoval výsledek z ostrovů. Ruská vláda podle něj chystá opatření k ochraně hospodářství, neboť brexit srazil ceny ropy hluboko pod 50 dolarů za barel.

Královna bez dotací

Nejen obyčejní farmáři, ale také britská královská rodina pocítí v budoucnu poměrně výrazně fakt, že peníze ze společné evropské politiky EU budou v nenávratnu.

Roztrhá to Británii i Unii, obávají se Češi

Je to zklamání, nejdřív jsem si s kamarády říkala, že je to jen hysterie. Tady v Leedsu byla nadpoloviční většina pro EU. Osobně jsem byla proti brexitu, ale protože nemám občanství, tak jsem nemohla volit, zažádat si o něj budu mociaž v září.

Ahold se uchází o Evropskou cenu kvality

Podle aktuálního průzkumu Nákupních zvyklostí společnosti KPMG je pro Čechy stále důležitější kvalita potravin. Tuzemské firmy tento trend vnímají a projevují zájem o nadnárodní certifikace. Příkladem je Ahold, který u nás provozuje obchodní řetězec Albert.

Co čeká britské euroúředníky

Britští úředníci budou moct i přes brexit v Bruselu zůstat. Šéf Komise Jean Claude Juncker včera v mailu zaměstnancům ujistil britské občany mezi nimi, že se bude snažit zajistit, aby mohli svou práci dál vykonávat.

Přípravy festivalu ve Varech finišují

Přípravy na letošní 51. ročník Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech jsou v plném proudu a postupují podle harmonogramu. „Vše probíhá tak, jak jsme chtěli, aby probíhalo.

V Kladrubech chystají tradiční Velký jezdecký den

Paní Lenka Gotthardová byla prvním ředitelem Národního hřebčína v Kladrubech, který se tento klenot nebál po mnoha desetiletích otevřít veřejnosti. Po tříleté rekonstrukci hřebčína navazuje na její vizi současné vedení. Po květnovém Dni koně připravilo na neděli 26.

Gang dovážel z Nizozemska kokain a extázi

Pět lidí zadržela policie kvůli dovozu a prodeji drog z Nizozemska do Česka. Šlo zejména o extázi a kokain. Při prohlídkách bylo zajištěno kolem 15 kilogramů extáze, 18 kg pseudoefedrinu a 2 kg kokainu. Podezřelým hrozí 10 až 18 let vězení, jsou ve vazbě.

Obchody s mobily a drogami řídili z věznice

Tři současné a tři bývalé vězně podílející se na dopravě a distribuci drog a mobilních telefonů do věznice v Rapoticích na Třebíčsku zajistili třebíčští kriminalisté. Mužům hrozí dalších až 10 let. Informovala o tom policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Čeští politici se obávají czexitu

Z brexitu si Česká republika nesmí brát příklad, apelují politické špičky. Hlasy volající po odchodu z Evropské unie podle nich umlčí leda výrazná změna bruselské politiky.

Anketa

MIROSLAV KALOUSEK (TOP 09) Libra padá, Moskva slaví. Náklady budou veliké, a to nejen finanční a hospodářské. Musíme dokázat uchovat našim dětem společnou Evropu, reformovat ji a nedovolit roztrhat. Evropa bezpochyby musí projít v následujícím období změnou.

Europoslanci dávají Unii poslední šanci

Evropská unie má poslední šanci na reformu, nebo zesílí hlasy po odchodu i z jiných členských zemí a EU zanikne. To si alespoň myslí čeští europoslanci po britském referendu. Kateřina Konečná (KSČM) uvedla, že se EU nad sebou musí nyní pořádně zamyslet, aby nedošlo k dominovému efektu.

Roaming může notně zdražit

Po odchodu Británie z EU by mohlo českým uživatelům podražit mobilní volání na ostrovech. „Británie totiž přestane být zemí, která by se musela řídit evropskou regulací roamingu,“ řekl ČTK mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina.

Míň turistů, míň práce, levnější benzín

Vystoupení Británie z EU by mohlo mít krátkodobý negativní dopad i na cestovní ruch. Po propadu kurzu libry by se totiž Česko i další země staly pro britské turisty méně atraktivní. Určité překážky by mohly vzniknout i v souvislosti s omezením volného pohybu osob.

Škodovka dopady vyhodnocuje

Pro mladoboleslavskou automobilku Škoda Auto je Británie čtvrtým nejsilnějším trhem a na celkovém odbytu značky se podílí sedmi procenty. Loni Britové koupili 74 900 aut. Za prvních pět měsíců letošního roku Škoda vyvezla na tento trh 33 600 vozů.

Kdo už opustil evropský blok

Alžírsko, které si v roce 1962 po krvavé válce vybojovalo nezávislost na Francii. S ní bylo členem Evropského hospodářského společenství (EHS), předchůdce Evropské unie, a to už od vzniku tohoto společenství v lednu 1958.

Jaký je scénář následných unijních kroků

Británie musí oznámit své rozhodnutí Evropské radě. Cameron může spuštění procesu podle čl. 50 Lisabonské smlouvy ohlásit na summitu v Bruselu 28. a 29. června. Pověřené grémium, patrně Evropská komise, poté zahájí jednání o vystoupení Británie z EU.

Na základě čeho ostrovní země odchází

Vystoupení státu z EU reguluje čl. 50 Lisabonské smlouvy. Stanoví toto: 1. Každý členský stát se v souladu se svými ústavními předpisy může rozhodnout z Unie vystoupit. 2. Členský stát, který se rozhodne vystoupit, oznámí svůj záměr Evropské radě.

Londýn: žádné demonstrace, ale ani oslavy

Británie nastoupila cestu brexitu, život v její metropoli ale běží dál. Výsledek referenda většina Londýňanů nevítá, mnozí tu hlasovali pro setrvání v EU. Kdekdo přiznává, že to negativně zasáhne jeho práci. Překvapení i obavy z výsledků referenda dominují i sociálním sítím.

Cameron v slzách: Odejdu na podzim

Británie potřebuje po rozhodnutí voličů o vystoupení z EU nové vedení, řekl včera premiér David Cameron a oznámil, že funkci opustí na podzim. Před svou londýnskou rezidenci na Downing Street č.

Londýňané chtějí zůstat v Evropské unii

Desetitisíce obyvatel Londýna včera podepsaly petici za nezávislost britské metropole a její setrvání v Evropské unii navzdory výsledkům čtvrtečního referenda. Petice vyzývá starostu Londýna Sadika Khana, aby „vyhlásil nezávislost Londýna a jeho kandidaturu na členství v EU“.

Premiéra asi nahradí Boris „Kemal“ Johnson

Britským premiérem se s největší pravděpodobností stane Boris Johnson (52), což s sebou nese řadu paradoxů. Referendum totiž do Downing Streetu č. 10 může přivést politika, který vzhledem ke svým kosmopolitním kořenům mohl právě tak dobře stát v čele kampaně za setrvání v EU.

Skoti znovu sní o nezávislosti

Seizmická vlna britského referenda nezasáhla jen EU, ale bude mít vážnější důsledky pro Spojené království samé, než se čekalo. Ve Skotsku a v Severním Irsku, kde byla většina pro Unii, ožívá myšlenka o vystoupení ze svazku Spojeného království.