Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pátek 22. srpna 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

* Zemřel historik Luboš Bartošek

Ve věku 91 let zemřel v pondělí 18. srpna nestor českých filmových historiků Luboš Bartošek. Napsal řadu odborných prací včetně dosud jediné historie české kinematografie. Již od roku 1943 působil v nově založeném Filmovém archivu, později v Československém filmovém ústavu.

* Antonín Matzner slaví sedmdesátiny

Hudební publicista, dramaturg a hudební producent Antonín Matzner se dnes dožívá sedmdesáti let. Plzeňský rodák se po hudebních studiích začal v 60. letech věnovat převážně jazzu, hudbě na pomezí jazzu a vážné hudby a soudobé hudbě.

CeeLo Green: Sním o muzice, která bude jiná

Po vystoupení na maďarském festivalu Sziget zavítal americký zpěvák a rapper CeeLo Green i do České republiky, aby vystoupil na včerejším Hip Hop Kempu v Hradci Králové. Původně chtěl už tento rok vydat jak další sólovou desku, tak nové album své skupiny Gnarls Barkley.

* Kvarteto Pavla Haase nominováno

Smyčcové kvarteto Pavla Haase bylo nominováno na Gramophone Awards. Nominaci získalo v kategorii komorní hudby za album se skladbami Franze Schuberta. Finalistů je v každé kategorii šest a vítězové budou oznámeni v Londýně v polovině září.

Hlinomaz byl malířem na plný úvazek

Herec Josef Hlinomaz (1914-1978) byl známý jako představitel zemitých figurek v populárních českých filmech. K jeho nejznámějším rolím patří pan Gogo (Čtyři vraždy stačí, drahoušku), bandita Grimpo (Limonádoý Joe) či saniťák Arnošt (Jáchyme, hoď ho do stoje).

Dnešní tip

Stodola Michala Tučného Hoštice u Volyně, 18 hodin Dnes v podvečer začne další ročník hudebního festivalu Stodola Michala Tučného. Od osmnácti hodin se na něm představí Pavel Petran, Michal Tučný Revival Band, Double Eagle, BlueGround a Schovanky.

Jazzové osobnosti se sešly ve Frýdlantu

Nádvoří severočeského zámku Frýdlant patřilo ve středu milovníkům jazzu. Tradiční Koncert lektorů 31. Letní jazzové dílny Karla Velebného přivedl na pódium přední domácí jazzové osobnosti i čtveřici amerických lektorů, kteří do Frýdlantu jezdí už řadu let - Neila Wetzela, Skipa Wilkinse, Garyho Rissmillera a Lee Andrewa Davisona.

Živé kino na konci prázdnin

Ve střižnách, u autorů doma či v místech natáčení proběhnou v Praze ve dnech 22.-29. srpna projekce právě dokončovaných českých dokumentů, které předznamenají v rámci projektu Živé kino podzimní 18. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava.