Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Čtvrtek 30. října 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

* V Itálii vystaví autoportrét Leonarda

Jediný známý existující autoportrét Leonarda da Vinci se objeví na výstavě v Turíně v Itálii. Již blednoucí kresba uhlem se za poslední století vystavovala jen třikrát. Nyní bude viset dva a půl měsíce na výstavě Leonardo a poklady krále, která se otevře dnes a potrvá do 15.

* Zemřel jazzman Kamil Hála

Ve věku 83 let včera v Praze zemřel český jazzový hudební skladatel, pianista, dirigent a aranžér Kamil Hála. Společně s Josefem Vobrubou působil u Tanečního orchestru Československého rozhlasu a Jazzového orchestru Československého rozhlasu jako dirigent.

Julianne Mooreová, stárnoucí hysterka

MAPY KE HVĚZDÁM BODOVALY V CANNES, TEĎ JDOU DO KIN Jedním z favoritů letošní canneské hlavní soutěže byl film Mapy ke hvězdám, novinka kanadského režiséra Davida Cronenberga. Ten tak na nejprestižnějším festivalu světa uvedl od roku 1996, kdy dostal Zvláštní cenu poroty za Crash, už svůj šestý film.

Světelský oltář do Frankfurtu

Nejcennější památka evropského řezbářství 16. století se z Moravy stěhuje do Frankfurtu nad Mohanem na výstavu o umění rané středoevropské renesance. Jde o tzv.

Chinaski zužitkovali dobré časy

Nahrát desku v prestižním zahraničním studiu nebo se zkušeným producentem ze zemí s bohatou rock’n’rollovou tradicí je snem každého hudebníka a kapely. Je přirozené, že k tomu v jejich kariéře dochází později, v době, kdy už na domácí scéně dosáhli takové pozice, že si to prostě mohou dovolit.

Jan Kříž: Mám hrozně rád výzvy

Muzikálová hvězda Jana Kříže stoupá vzhůru. A to jak v pražském Divadle Kalich, kde za Dannyho Zucca v Pomádě získal Cenu Thálie, tak na dalších scénách. V Kalichu exceluje v Horečce sobotní noci. Původní profesí je ale scénograf.

Otázku německou musíme vylikvidovat

Teprve třetí poválečná generace našla odvahu pohlédnout do tváře českému revanši, mstě včerejších kolaborantů a revolucionářů až po osvobození. Jejich dílo? Popravy bez soudu, divoký odsun Němců v červnu 1945 do vlasti, po které přece tak odhodlaně a oddaně volali.

Dnešní tip

Didgori České muzeum hudby, Praha, 19.30 hodin Festival Struny podzimu pokračuje koncertem gruzínského sboru Didgori. Precizní mužské vokály reprodukují gruzínské lidové písně a zachovávají tak pro nové generace tradiční a vzácnou formu sborového zpěvu.

Krátce

* SPISOVATEL, překladatel a anglista Radoslav Nenadál slaví dnes 85. narozeniny. Svůj talent dělil mezi zprostředkování anglické a americké literatury českým čtenářům a vlastní tvorbu.

Stereo MCs: Hudební kluby střádají dobré vibrace

Britská skupina Stereo MCs rekapituluje kariéru kompilací Collected. Deset nosičů přináší souhrn sedmi studiových alb, remixů i nevydaných nahrávek. Při té příležitosti se kapela vydává na turné se třemi zastávkami v České republice. 7.