Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pondělí 8. února 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Nova má svůj přístav, Prima zkouší detektivku

Dvě největší komerční televize proti sobě vytáhly s novými seriály. Jak dlouho se spolu v nedělním večeru udrží, těžko odhadovat, ani jeden z nich však nevypadá jako hit.

Prostě se jen koukám, nic víc

Činohra pražského Národního divadla uvedla hru britské dramatičky Caryl Churchillové Láska a informace na Nové scéně, která se čím dál víc profiluje jako jeviště soudobé dramatiky. Hra představuje takzvaný otevřený text, lineární řazení krátkých textových útvarů bez označení postav, byť s potenciálním dialogem.

* Podle Aj Wej-weje ztrácí Evropa lidskost

Především kolem otázky morálních hodnot současné evropské a čínské společnosti se v pátek točila debata s čínským umělcem Aj Wej-wejem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Kritizoval umělce a intelektuály ve své vlasti, že v obavách z pronásledování nevedou diskusi, a zdůraznil, že umění by vždy mělo klást otázky.

* Slovanská epopej do Japonska i Číny

Cyklus obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej se v prvním čtvrtletí příštího roku přesune na výstavu do Japonska a v polovině roku do Číny, kde bude k vidění do května roku 2018. Řekla to předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu Eliška Kaplický Fuchsová.

Bezstarostné písně šťastného chlapa

V PÁTEK VYŠLO NOVÉ ALBUM LEGENDÁRNÍHO ZPĚVÁKA A SKLADATELE ELTONA JOHNA Dvaatřicáté album britského zpěváka, skladatele a pianisty Eltona Johna je v mnoha ohledech pozoruhodné. Jmenuje se Wonderful Crazy Night (Báječná bláznivá noc) a jeho atmosféra názvu zcela odpovídá.

* Vítězem španělských cen je film Truman

Vítězem udílení španělských filmových cen Goya se stalo komediální drama Truman. Španělské obdoby amerických Oscarů byly o víkendu předány potřicáté. Film španělského režiséra Cesca Gaye o smrtelně nemocném muži, který hledá majitele pro svého milovaného psa Trumana, získal pět ocenění, včetně ceny za nejlepší film, režii a scénář.

The Residents v Zemi stínů hýřili barvami

Americká avantgardní legenda The Residents se k nám vrací ráda a často. Prahu nevynechala ani na turné k programu Shadowland. A vizuálních i hudebních zážitků si publikum ve zcela zaplněném sále užilo dosyta.

Inárritu má další cenu

Mexický režisér Alejandro González Inárritu (na snímku) získal v sobotu v Los Angeles od americké Asociace filmových režisérů (DGA) cenu za film REVENANT Zmrtvýchvstání, který vypráví o americkém lovci jdoucím za pomstou.

* Opera se bude hrát v Karlíně

Po dobu rekonstrukce historické budovy pražské Státní opery odehraje v sezóně 2016/2017 operní soubor pražského Národního divadla (ND) až devadesát pět představení v Hudebním divadle Karlín.